sobota, 6 sierpnia 2016

Lipawa, czyli teksty są ważne.


Teksty. Jak często zwracacie na nie uwagę? Dla mnie to bardzo istotna sprawa i zawsze je czytam, od deski do deski. Ilu z Was zwróciło uwagę na utwór Liepaja? Czy sprawdziliście co oznacza nazwa? Otóż, moi drodzy jest to miasto na Łotwie. Biorąc pod uwagę muzykę jaką gra In Twilight's Embrace, lepszy pewnie byłby utwór o Goteborgu lub Sztokholmie. Ale jest o Lipawie. Podejrzewam, że autor będąc tam miał silne doznania duchowo-estetyczne. Wiem, brzmi dziwnie. Prawdę powiedziawszy sam nie wiem jak to określić, nie jestem aż tak wyedukowany. Ale wiem, że sam tak często mam. Jadę gdzieś i czuję coś w rodzaju fajnej podniosłości, że tam jestem. Albo przygnębienia. Ale nie są to zwykłe odczucia, jakich setki mamy każdego dnia. To coś wyjątkowego. Coś co sprawia, że aż chcesz napisać tekst do utworu. O Lipawie. Wiecie, to trochę dziwne jest, bo cóż takiego jest w Lipawie? Równie dobrze, mógłby to być tekst o Grudziądzu. Ale o to właśnie chodzi – nie istotne gdzie i co to za dziura na mapie – jak Cię dopadnie to piszesz nawet o Jeleśni.


Nie wiem czy mnie zrozumiecie, bo nie wiem czy miewacie takie stany. Ja miewam i nie jestem pewien czy to dobrze. To chyba pewien rodzaj wrażliwości. Poza tym lubię zwiedzać i oglądać miejsca nowe. Geografia zawsze była dla mnie przyjemnością a nie kolejnym nudnym przedmiotem w szkole. Nawet ta realizowana palcem na mapie. 

Jak się to łączy? Otóż czytając ten tekst szybciutko odpaliłem wujka gugla i wpisałem Lipawa. Poczytałem o mieście, o jego historii, zobaczyłem zdjęcia. Coś z tego wyniosłem. I za to jestem wdzięczny autorowi tekstu. Bo owszem, byłem na Łotwie, ale w Rydze. Piękne miasto. Jednak Lipawy nie znałem. I przychodzi dzień kiedy słucham sobie spokojnie nowej płyty In Twilight's Embrace, czytam teksty i nagle doznaję lekkiego szoku. Lipawa. O jasny gwint. I po chwili myślę sobie – ciekawe czy ktokolwiek wcześniej o tym mieście napisał jakikolwiek utwór? I nie chodzi mi tylko o metal, może być nawet łotewski folk ewentualnie łotewskie disco. Jeśli ktoś to sprawdził, proszę o informację. Bo może okazać się, że panowie z Poznania, są jedyni. 

Konkludując. Teksty są ważne, czytajcie je. Metal to muzyka, która niesie ze sobą przesłanie (najróżniejsze oczywiście w zależności od gatunku) i nie można lekceważyć tego, co w tekstach jest. Bo zwyczajnie można ominąć prawdziwe perełki. Albo Lipawę. 


p.s. 2. to taki trochę szalony tekst o tekstach, wybaczcie. Ale ta Lipawa jest dla mnie symbolem. Symbolem mądrości metalu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz